Masáže

Kouzlo doteku

Dnešní uspěchaná doba,  převážně sedavý způsob práce,  nedostatek pohybu, jednostranná  
zátěž a stres mají za následek mimo jiné bolesti zad a hlavy,  únavu a špatné držení těla.  Jednou z cest, jak se těchto   problémů zbavit, je právě masáž.  Měli bychom si uvědomit,   že prevence a včasná terapie by měla být na prvním místě.

Harmonický, příjemný a vhodně cílený dotek může uzdravovat naše tělo, ale proniknout i daleko hlouběji pod povrch – k naší duši. Napomáhá nám citlivěji vnímat naše vlastní tělo, a přes své pocity se s ním učit komunikovat. Dotek nás přibližuje k sobě samému a otevírá nás druhým lidem.

Je projevem něhy, vstřícnosti, lidskosti, sounáležitosti. Vyvolává v nás pocit bezpečí, rovnováhy, klidu, vzájemnosti. Tak přirozený a dostupný prostředek, jak můžeme pomoci sami sobě i druhým …

V mnoha kulturách je masáž díky svým komplexním účinkům součástí každodenní „hygieny“ a klíčovým prostředkem k dosažení rovnováhy a dlouhověkosti. Léčivé účinky masáže mají své místo v péči o tělesné i duševní zdraví. Rozpouští úzkost a odplavuje následky stresu.

Bolestivé signály těla zkusme nebrat jako obtížnou překážku, ale jako snahu těla o komunikaci a navázání spojení. Jako zpočátku jemné upozornění, že kdesi v nás nastala nerovnováha. A jít po jejích stopách může být velké dobrodružství, které nás zavede do neprobádaných končin naší vnitřní krajiny. A časem až tam, co nikde jinde nenajdeme. K sobě. Šťastnou cestu.

 

Něco o masáži

Kůže – tedy nejrozsáhlejší orgán člověka – je spojena prostřednictvím nervových zakončení se všemi orgány těla. Působení přes kůži má tedy komplexní dopad na tělo i mysl, psychiku člověka. Masáž podporuje tělo ve vylučování odpadních látek, které přijímáme stravou či z ovzduší. Proto, abychom se cítili svěží a měli dostatek energie, je třeba naši tělesné schránce pomoci ve vylučování všeho, co neumí zpracovat a využít v náš prospěch – tedy toxinů v našem organizmu.

Masáž podporuje prokrvení a distribuci živin do tkání, a tím jejich přirozenou regeneraci. Zpomaluje stárnutí, které je způsobené vysycháním tkání. Zlepšuje se celkový stav kůže, která se stává pružnější a jasnější. Asi nejznámější je účinek masáže na svalstvo. To bývá přetěžováno jednostranně zaměřenou činností či degenerováno nedostatkem pohybu. Silice či éterické oleje přidávané do základových olejů působí přes centrální nervovou soustavu na psychiku člověka.

Masáží jsou však také odstraňovány bloky v toku energie energetickými drahami. Tělem pak může bez překážek plynout více životní síly. Potůček se mění v řeku.
Masáž může organizmus zklidňovat, ale také stimulovat. Záleží to na druhu masáže. Tu by měl masér zvolit intuitivně a na základě vstupních informací od klienta. Důsledkem pravidelných masáží je větší pocit vyrovnanosti, vitality, lehkosti, sebedůvěry, optimizmu a více síly ke zvládání každodenních povinností.

Důležitou součástí masáže je i volba vhodného masážního prostředku.

 

Na počátku bylo rozhodnutí...aneb jak často chodit na masáže

Je třeba si zvážit, kolik času chci věnovat péči o své tělo neboli jak často chodit na masáže.

Pro trvalejší účinek je třeba hýčkat své tělo pravidelně. Pokud nechceme jezdit se svým zdravím jak na horské dráze, trocha vytrvalosti a důslednosti se vyplatí. Pro počáteční překonání akutních potíží je třeba oddávat se masážím častěji. Co to znamená? V nejlepším případě jednou týdně. Jednou za 14 dní přinese dobré výsledky. Jednou měsíčně postačí při udržovacím režimu zdravého těla. Tato doporučení jsou však vždy individuální a řídí se reálnými možnostmi a vlastním pocitem klienta.

Kdy je třeba s masáží posečkat na vhodnější okamžik?

V případě akutního onemocnění typu chřipky, angíny, akutních kožních onemocnění, infekcí, zánětů, nádorů, u ostatních zdravotních komplikací dle domluvy.